Profese

Mgr. Petra Wölflová, advokátka

Jako advokátka poskytuji komplexní právní služby svým klientům, rovněž své klienty zastupuji před soudy a jinými státními institucemi.
Ve vztahu ke svým klientům se snažím vystupovat individuálně a profesionálně, kladu důraz na ochranu práv a zájmů klientů. Ráda se setkávám s lidmi a práce je zároveň i mým koníčkem.

kpt. Mgr. Kamila Mráčková, kpt. Bc. Jana Mejzlíková, hasiči

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje bude prezentovat práci hasičů. V zastoupení příslušníka HZS z výjezdu a příslušníka HZS z kanceláře. Bude prezentována organizační struktura HZS, typy mimořádných událostí, přijímací řízení k hasičům a jiné praktické činnosti z každodenní práce hasičů.

Petr Kubát a Lukáš Marek, média

Redaktoři přiblíží žákům práci v regionálních tištěných médiích. Popíší, jak se k této zajímavé profesi dostali, jak vypadá běžný den v novinách, jak vzniká vydání, s jakými zajímavými lidmi se jim podařilo udělat interview či na jaká netradiční místa se díky svému povolání dostali. Součástí přednášek budou i ukázky novinářské práce a pohled na vznik stran v jihočeské příloze MF DNES.

MVDr. Lucie Míková, veterinářkaWP_20140805_005_Lucie_Míková

Povolání veterináře se Vám velmi často stane i koníčkem. Studovala jsem na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a po absolvování státní zkoušky mi byl udělen titul MVDr. Léčím malá zvířata /psy, kočky, králíky, morčata, plazy i divoce žijící zvířata/. V mé profesi je důležitá i komunikace s lidmi, majiteli zvířat. Pracovní doba je 24 hodin denně, protože nemoc ani úrazy si nevybírají.

Por. Ing. Štěpánka Uhlířová, tisková policejní mluvčíPCR

Práce tiskových mluvčích policie představuje každodenní kontakt s novináři, kterým sdělují zásadní a zajímavé informace o práci jihočeských policistů a kriminalistů, např. o vážných dopravních nehodách, loupežných přepadeních, krádežích, vraždách nebo dávají výzvu do sdělovacích prostředků v případě pátrání po ztracených osobách. Tiskoví mluvčí se pak objevují v televizních novinách, jejich články jsou zveřejňovány na internetu nebo v tisku. Kromě kontaktu s novináři pracují tiskoví mluvčí také jako preventisté, tzn. dělají besedy či přednášky pro školky, školy, ale i pro důchodce a to na nejrůznější témata – bezpečnost na silnici, kyberšikana, nebezpečí pro dívky, kouření a alkohol, drogy apod.

Romana Tejmlová, zdravotní sestraRomana_Tejmlová

Práce zdravotní sestry vždy byla pro mě posláním, mám ráda lidi. Ráda jim pomáhám, ale práce zdravotní sestry není jen hezká a veselá, často je i psychicky a fyzicky náročná. I přesto mám svou profesi ráda a jsem jí věrná už 20 let.

Mgr. Alexandra Kloboučníková, průvodkyně

Pracuji jako průvodkyně turistů – především cizinců u nás, ale i českých turistů v zahraničí. Kromě toho vedu malou cestovní agenturu, která zajišťuje programy a pobyty pro zahraniční turisty v Čechách. Moje práce mne velice baví. Nejvíc snad to, že můžu cizincům ukazovat naši krásnou zemi, protože jsem velká patriotka a vím, že je u nás opravdu krásně a máme být na co hrdí! Když někomu řeknu, co je mojí profesí, většinou hned vyhrkne, že se mám fajn, že vlastně pořád cestuji. Ale není to jen o cestování. Je to práce s lidmi, což je na jedné straně fajn, na straně druhé i velmi náročné. Ke své práci potřebuji všestranné znalosti – cizí jazyky a mnoho dalších o historii i současnosti, geografii, ekonomice, politice i běžném životě. Záběr informací je ohromný a předpokládá neustálé další vzdělávání.

Stanislav Pour, architekt

Vždycky jsem něco stavěl, už v dětství. Bunkry ze dřeva, malé stánky na dvoře u dědy, v pubertě skleník na papriky ze starých oken, a tak mne naši dali na stavební průmyslovku. Nikdy jsem nechtěl jít na vysokou školu, všichni vysokoškoláci pro mne byli přechytralí a nedalo se snimi bavit. Šel jsem proto hned po střední škole do práce. Svoboda a samostatnost pro mne byla prioritou. Pracoval jsem na stavbách a zároveň si udělal dálkově výuční list na zedníka. Motivace byla jasná, vydělat hodně peněz v Rakousku nebo v Německu. Tenkrát, po revoluci to byl opravdový hit. Ale protože jsem neuměl jazyk, nikdy jsem do zahraničí pracovat neodjel. Práce na stavbě se mi stávala čím dál tím víc rutinou a já začal opravdu přemýšlet čím bych chtěl v životě být. Stal jsem se architektem. Ve 22 letech jsem začal chodit na vysokou školu a o 6 let později jsem ji dokončil. Dělám to, co je blízké mému srdci a to mne naplňuje. Pomáhám “stavět” lidem jejich domovy.

Ing. Naděžda Boučková, personalistka

Dobrý personalista musí mít velmi dobrou komunikaci, empatii, musí být schopen respektovat názory druhých, důležitá je otevřenost a vstřícnost. Dále musí mít osobní odvahu, protože řada věcí je obtížně implementovatelných a je třeba o nich přesvědčit okolí. Je to hodně i o času. Nejde o práci, u které lze stanovit přesnou pracovní dobu, pracujeme s lidmi, řešíme problémy lidí a nelze stanovit čas, který těmto problémům můžeme věnovat. To, co dělá firmu firmou, jsou právě její zaměstnanci, které vnímám jako partnery. Jenom spokojený zaměstnanec může podávat kvalitní pracovní výkon. Práce je pro mě koníčkem. Do práce se těším, protože je různorodá. Každý den přináší řadu problémů, které je nutno vyřešit, a často jde i o nové výzvy. Pracuji s různými skupinami lidí z různých profesí. Má práce není jen o realizovaných projektech, výsledcích firmy, lidských úspěších, ale i o konkrétních případech pomoci tam, kde je potřeba.

Lenka Krčková, herečka

Patří k nejvýraznějším herečkám jihočeské divadelní scény, což potvrdila i respektovaná cena Jihočeská Thálie, kterou letos získala za strhující roli Františky ve hře Advent. Aby toho nebylo málo – v divácké anketě se Lenka Krčková stala nejoblíbenější jihočeskou herečkou! Zdroj: Václav Votruba, Lenka Krčková:“Cesta, po které jdu, je správná.“, Budějcká Drbna, 2014, 20.dubna.

Ing. Jan Jedlička, zahradník

Zakladatel firmy Every Garden, která se profiluje jako expert v designovém řešení zahrad a zeleně. Je českým odborníkem na trvalky a botanice se věnuje i jako svému koníčku, inspiraci hledá mimo jiné i u zahraničních kolegů. Součástí jeho praktické ukázky bude navržení využití prostoru v centru ČB.

 Mgr. Lucie Suchá Cert. MDT, fyzioterapeutka

www.fyzioterapie-mckenzie.cz
Obor fyzioterapie se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového aparátu. Je to obor, ve kterém pomáháme pacientům snížit bolest, obnovit ztracenou funkci či rozsah pohybů a umožnit tak co nejefektivnější návrat do běžného života. To je pro mě vždy nejlepší
odměnou.

Ing. Slavoj Dolejš, zastupitel města České Budějovice11241174_1028852057127468_3308665_o

Tuto „profesi“ si nelze vybrat. Mohu si zvolit, že se stanu politikem a začnu se angažovat v politice. Neznamená to však, že dosáhnu svých cílů pouze svou pílí a znalostmi.  Práce zastupitele je zajímavá, je to ovšem začátek, jak se stát „profesionálním“ politikem. Moje politická cesta byla trnitá a  činnost městského zastupitele mě někdy velice baví a jindy hrozně nudí. Nejraději oddávám novomanžele a vítám občánky. Politikou se v současné době neživím.

Milan Džuba, moderátor, Hitrádio Faktor11303680_1028862830459724_76187944_n

Profese moderátora pro mě vlastně není prací v tom pravém slova smyslu, je to můj koníček, který mi vydělává na živobytí. Jsem životní optimista a baví mě předávat ostatním lidem informace zajímavým a neotřelým způsobem. Probíhá tak i kurz v rámci projektu “ČÍM BUDU?” Jeho součástí je návštěva přímo v rádiu. Také prohlídka studia, techniky a možnost být sám alespoň na zkoušku moderátorem…

Ing. Miroslav Hodina, realitní makléř11311008_1031646476848026_1397661428_n

Práce realitního makléře je propojení několika profesí ať už je to advokát, psycholog, daňový poradce, odhadce, stavař a mnoho dalších, a to je to co mám rád na mé práci. Práce s lidmi, každý den na jiném místě v jiném domě je sice někdy vysilující, ale úsměvy a pocit štěstí klientů při předání nového domova je vždy velká motivace do další práce. Za 15 let, kdy je mou profesí realitní makléř, jsem prodal již stovky domů a pokaždé byl případ jiný. Jediné co je vždy spojovalo je to, že lidi potřebují bydlet, a proto dělám s nadšením realitního makléře. Každý pracovní den řeším základní lidskou potřebu: DOMOV

Radka Krygarová, vedoucí NLZP (zdravotnická záchranná služba)

Učitelka v mateřské škole

IT specialista (programátor, správce sítě)

Kuchař

Truhlář

Číšník/servírka